روش های جذب سرمایه برای استارتاپ

روش های جذب سرمایه برای استارتاپ

تامین و جذب سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک کسب و کار نو پا، یکی از مهمترین مسائلی است که شما حتما باید به آن توجه داشته باشید.

در مواردی که بودجه موجود ، از میزان بودجه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار کم باشد، و یا تصمیم نداشته باشید که همه سرمایه خود را برای راه اندازی کسب کارتان خرج کنید، قطعا باید به فکر تامین بودجه برای کسب و کارتان باشید.

ما در این مقاله دو روش رایج برای جذب سرمایه برای راه اندازی کسب و کارهای نو پا را بررسی کرده ایم. پس با ما همراه باشید.

سرمایه بدهی و سرمایه سهام دار، رایج ترین روش های تامین منابع مالی برای راه اندازی یا توسعه کسب و کارها می باشد.

سرمایه  بدهی 

در این نوع تامین بودجه، صاحبان کسب و کار از بانک، فرد سرمایه دار و یا موسسات مالی وام دریافت می کنند و مبلغ وام را همراه با سود آن طی اقساط مشخص در مدت زمان تعیین شده به وام دهنده باز می گردانند. در این روش صاحبان کسب و کار هیچ شریکی ندارند و کنترل همه چیز در اختیار خودشان است. 

مزایا و معایب سرمایه بدهی

در سرمایه بدهی، شما علاوه بر پرداخت اصل سرمایه ای که وام گرفته اید، باید سود آن را نیز در زمان تعیین شده پرداخت کنید. برای وام دهنده اهمیتی ندارد که کسب و کار شما موفق شده یا شکست خورده است. در هر صورت شما باید کل مبلغ دریافت شده را همراه با سود آن بازگردانید. در عوض وام دهنده یا تامین کننده سرمایه، هیچ دخالتی در امور کسب و کار شما ندارد و همه چیز تحت کنترل شما است. 

سرمایه سهام دار

روش دیگر جذب و تامین سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار، از طریق واگذاری سهام است که به این نوع سرمایه، سرمایه سهام دار گفته می شود. در این روش سرمایه گذار تمام یا بخشی از سرمایه مورد نیاز را در اختیار صاحبان کسب و کار قرار می دهد و در عوض مالک بخشی از سهام شرکت یا کسب و کار مورد نظر می شود. در این نوع سرمایه گذاری، در حالت عادی شما سرمایه را به سرمایه گذار باز نمی گردانید. چرا که سرمایه گذار در ازای سرمایه ای که در ختیار شما گذاشته، سهام دار یا شریک شما در کسب و کارتان شده است. 

مزایا و معایب

در روش سرمایه سهام دار اوضاع کاملا متفاوت است. چرا که در ازای دریافت سرمایه برای کسب و کارتان، بخش از کسب و کار خود را به سرمایه گذار واگذار کرده اید و او نیز مانند شما سهام دار است. این به عهده سرمایه گذار است که قبل شروع شراکت با شما و تامین سرمایه برای شما، با کسب و کار و ایده شما آشنا شده باشد. در این حالت به احتمال زیاد تنها تصمیم گیرنده شما نخواهید بود و سهام دار نیز در کارها تصمیم گیرنده خواهد بود. اما این روش این امتیاز را دارد که شما دیگر نگران بازگرداندن سرمایه به سرمایه گذار نیستید. چرا که شما و سهام دارد در سود و زیان کسب و کار با هم شریک هستید. پس حتی در صورتی که در کسب و کارتان شکست هم بخورید، نیازی به بازگرداندن سرمایه به سهام دار نخواهد بود. 


به طور کلی جذب سرمایه از طریق دریافت وام بسیار راحت تر از تامین منابع مالی از طریق جذب سهام دار است، چرا که ایده کسب و کار شما باید برای سرمایه گذار جذاب و مفید باشد تا در کسب و کار شما سرمایه گذاری کند. چرا که احتمال شکست یک کسب و کار نو پا بیشتر از احتمال موفقیت آن است. در صورت موفقیت نیز سرمایه گذار در سود شما شریک خواهد بود و چه بسا در تصمیم گیری شما نیز دخالت مستقیم خواهد داشت.

روش های دیگر

صاحبان کسب و کارها با استفاده از این روش ها یا ترکیب این دو روش می توانند برای کسب و کار خود سرمایه مورد نیاز را تامین کنند. اما روش های دیگری هم برای تامین سرمایه وجود دارد. 

اگر سرمایه مورد نیازتان به اندازه ای است که فکر می کنید با پس انداز می توانید آن را تامین کنید، بسیار خوب است. همچنین اگر از دوستان و آشنایانتان کسی هست که میل به شریک شدن با شما را دارد یا امکان قرض دادن به شما را دارد، می تواند گزینه مناسبی باشد.

روش دیگر پیش فروش کردن محصول یا خدماتی است که قرار است ارائه دهید. این روش اگرچه دشوار است اما گزینه خوبی به نظر می رسد.